Statystyki
Ogółem: 4252
Dzisiaj: 5
Online: 1
  • Strzegom, fot. wikicommons
    Strzegom, fot. wikicommons
  • Błękitne Jeziorko, fot. wikicommons
    Błękitne Jeziorko, fot. wikicommons

Wycieczka "Rudawy Janowickie" - 13 kwietnia - BRAK MIEJSC!

RUDAWY JANOWICKIE

13.04.2019

 

Wyjazd o 8.00 z parkingu ul. Milenijna (obok "Bodzia"), przejazd do Strzegomia.

 

Rudawy Janowickie to niewysoki grzbiet górski od Przełęczy Kowarskiej po przełom Bobru o zróżnicowanej budowie geologicznej. Są tu odmiany granitu, zieleńce, łupki łyszczykowe dolomity. Występują kruszce miedzi, arsenu, żelaza, ślady srebra i złota (dziś wyeksploatowane).

 

W Strzegomiu zobaczymy częściowo zachowane stare miasto, ratusz oraz najokazalszą i najcenniejszą budowlę -monumentalny, późnogotycki kościół św. św. Piotra i Pawła zbudowany w XIII/XV z miejscowych łamanych granitów i bazaltów. Wejście zdobi piaskowcowy portal (ok.1400). Równie imponujące jest wnętrze bazyliki.

 

Po herbacie w częściowo zachowanym zespole poklasztornym karmelitów, przejedziemy do Miedzianki, nieistniejącego miasta, które przed II wojną światową uznawane było przez Niemców za najpiękniejsze miasto w Sudetach, najmniejsze i najwyżej położone.

Co spowodowało zaginięcie tej śląskiej Atlantydy?

W ostatnich latach w Miedziance młodzi ludzie zbudowali browar. Wstąpimy tu na lokalne piwo, a potem pójdziemy na dłuższy spacer wokół Kolorowych Jeziorek. Związki występujących w podłożu pierwiastków barwią wody na kolor purpurowy, lazurowy, zielony.

 

Do Wrocławia wrócimy ok. 19-tej.

 

Ceny, szczegółowe informacje oraz zapisy pod nr telefonów: 71 373 83 53,

606 630 459.