Statystyki
Ogółem: 7410
Dzisiaj: 33
Online: 2
  • Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. wikicommons
    Kościół Pokoju w Świdnicy, fot. wikicommons
  • Opactwo w Krzeszowie, fot. wikicommons
    Opactwo w Krzeszowie, fot. wikicommons

Wycieczka "Świątynie trzech wyznań" - 6 lipca

ŚWIĄTYNIE TRZECH WYZNAŃ

6 LIPCA

 

Pod tym hasłem kryją się trzy miejscowości, w których znajdują się świątynie wyznania ewangelicko -augsburskiego, katolickiego i prawosławnego. Są to Świdnica, Krzeszów i Sokołowsko.

 

Wyjedziemy o godz. 8.00 z parkingu przy ul. Milenijnej (obok sklepu "Bodzio" i stacji BP). Pojedziemy do Świdnicy, gdzie zobaczymy ewangelicko-augsburski Kościół Pokoju, jeden z dwóch zachowanych na Dolnym Śląsku (drugi w Jaworze). Zbudowany w XVII wieku po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618 - 1648) z dębów dostarczonych m. in. przez książęcą rodzinę Hochbergów właścicieli Książa. Jego wnętrze pomieści 7500 osób. Wyposażenie stanowią wystawne empory zdobione insygniami cechowymi, polichromie stropu, późnobarokowa ambona, bogato dekorowane organy oraz sporo XVII -XVIII wiecznego sprzętu liturgicznego.

 

Kolena na trasie będzie wioska Krzeszów w Kotlinie Kamiennogórskiej, która słynie na Śląsku z okazałego zespołu klasztornego cystersów. Znajdują się tu dwa kościoły uchodzące za perły barokowej architektury i sztuki - kościół klasztorny Wniebowzięcia NMP i kościół św. Józefa oraz Mauzoleum Piastów Świdnickich.

 

Sokołowsko zaś swoją nazwę otrzymało w 1945 roku na cześć dra Alfreda Sokołowskiego, wybitnego specjalisty chorób płucnych, który pracował w założonym w 1854 roku sanatoriumleczącym gruźlicę. Największym obiektem w Sokołowsku było sanatorium "Grunwald", dziś zdewastowane, czekające na lepsze czasy. Prawdziwą perełką jest tu niewielka cerkiew zbudowana dla prawosławnych kuracjuszy, którą odwiedzimy.

Do Wrocławia planujemy powrót ok. godz.19.

 

Ceny, szczegółowe informacje oraz zapisy pod nr telefonów: 71 373 83 53,

606 630 459.