Statystyki
Ogółem: 11928
Dzisiaj: 20
Online: 1
  • Zamek Książ
    Zamek Książ
  • Pałac Jedlinka, fot. Wikicommons
    Pałac Jedlinka, fot. Wikicommons

Wycieczka "Tajemnice II Wojny Światowej" - 7 grudnia

TAJEMNICE II WOJNY ŚWIATOWEJ  

07.12.2019

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 70 lat, wciąż odkrywane są tajemnice z nią związane. W 1942 r. Hitler zdecydował o budowie swojej nowej, głównej kwatery na Dolnym Śląsku.

 

Projekt utworzenia potężnych bunkrów i budowli podziemnych o kryptonimie "RIESE" (Olbrzym) wydrążonych w Górach Sowich jest do dziś uważany za największy projekt górniczo -budowlany hitlerowskich Niemiec. W 1944 r. nadzór nad budową przejęła paramilitarna Organizacja TODT. Inżynierowie-budowniczowie zamieszkiwali w pałacu w Jedlince. Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało dużych nakładów finansowych i siły roboczej. Wykorzystywano więc więźniów obozu koncentracyjnego Gross -Rosen, którzy pracowali w nieludzkich warunkach i ponad siły.

 

Pod zamkiem Książ drążono podziemia schronu lotniczego na głębokości 15 m i 50 m. Bliższe przeznaczenie tych pomieszczeń nie zostało jednoznacznie ustalone. Prace zostały częściowo wykonane. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zniszczono, a tunele zamaskowano lub wysadzono.

 

Wyjazd o godz. 9.00 z parkingu przy ul. Milenijnej (obok "Bodzia"). Odwiedzimy podziemia zamku Książ oraz pałac w Jedlince. W Browarze możemy spróbować miejscowego piwa lub zjeść obiad. Powrót planujemy ok. godz. 17-tej.

 

ZAPRASZAMY!

 

Ceny, szczegółowe informacje oraz zapisy pod nr telefonów: 71 373 83 53, 

606 630 459.